Fotografia ślubna, sesje rodzinne, dziecięce, fotoreportaże.

Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Poprzedni temat :: Następny temat
Jezus - czarny czy biały ?
Autor Wiadomość
IdoSk8 
Początkujący

Wysłany: Nie 13 Maj, 2012   Jezus - czarny czy biały ?

jaki był Jezus ? skoro Selassie I jest jego następcą to czy Chrystus nie był czarny ? wielu czarnych rastamanów wierzy że był . jakie jest wasze zdanie ?

Panana25 
Wyjadacz

Wysłany: Nie 13 Maj, 2012   

No cóż, my wychowani byliśmy na tym, ze Jezus był biały. Wg mnie pewnie na zawsze tak zostanie..

Maco 
Wyjadacz

Po raz kolejny tu przytaczam:

Ikona przedstawia Jahszue. Pochodzi bodajże z V wieku. Znaleziono ją w roku 1930 - w roku koronacji Haile Selassie I na Króla Królów i Pana Panów, Zwycięskiego Lwa z Plemienia Judy.

PS: Nie wierzę w przypadki.

IdoSk8 
Początkujący

Maco, a gdzie mógł bym o tym poczytać ?

Panana25 
Wyjadacz

Właśnie, gdzie mozna o tym przeczytać? Trzeba poukładać d=sobie informacje w końcu :)

Maco 
Wyjadacz

A chociażby tu:

Forum Rastafari.net.pl - wątek o Ikonie "Chrystus Pantokrator"

:wink:

Khaes 
Wymiatacz

Krystos był czarny, wszak nawet polscy katolicy to wiedzą:

wasiax44 
Początkujący

A jaka to różnica? Czarny, biały, żółty, czerwony, fioletowy? Czy którykolwiek z tych kolorów umniejszałby Jego Majestat? Czy zmieniałby cokolwiek? Chrystus to Chrystus, niezależnie od jakiś pigmentów, czy co tom warunkuje kolor skóry. Te kolory nic nie zmieniają, nie wpływają na nic, tylko wieki temu ktoś wymyślił, że to kolejny dobry powód do mordowania się nawzajem.

Panana25 
Wyjadacz

No w zasadzie to nie jest taakie ważne.. ale jednak ciekawe :)

Maco 
Wyjadacz

Wysłany: Wto 15 Maj, 2012   

wasiax44 napisał/a:
A jaka to różnica? Czarny, biały, żółty, czerwony, fioletowy? Czy którykolwiek z tych kolorów umniejszałby Jego Majestat? Czy zmieniałby cokolwiek? Chrystus to Chrystus, niezależnie od jakiś pigmentów, czy co tom warunkuje kolor skóry. Te kolory nic nie zmieniają, nie wpływają na nic, tylko wieki temu ktoś wymyślił, że to kolejny dobry powód do mordowania się nawzajem.

Apokalipsa podkreśla kolor jego skóry, więc jednak jest to chyba istotne - jak każde słowo w Objawionym Piśmie.

A Zasiadający był podobny z wyglądu do jaspisu i do krwawnika, a tęcza dokoła tronu - podobna z wyglądu do szmaragdu. - Apokalipsa Jana 4,3

U góry jaspis, na dole krwawnik.

Istnieją różne odmiany tych skał, ale na ogół ich barwa jest ciemna. Jaspis bywa czerwony, krwawnik zwany hematytem to typowo ciemna skała, najczęściej czarna (na niektórych zdjęciach szara z domieszką czerwieni).

Panana25 
Wyjadacz

Jeja musze zacząć w końcu Pismo czytać.. A moze ktaś wysłać te księgi co są zawarte w Biblii Krola Jakuba? :)

Mikael 
Wyjadacz

Maco napisał/a:
Ikona przedstawia Jahszue. Pochodzi bodajże z V wieku.

Z VI. Podobne wizerunki Chrystusa można znaleĽć na monetach wyemitowanych przez cesarza bizantyjskiego Justyniana II w okresie jego drugiego panowania (VIII wiek). I jeśli chodzi o tę ikonę, i jeśli chodzi o monety -- bardzo to intrygujące. Podobnie jak to, że Hajle Sellasje miał w pałacu fresk, na którym postać podobna do niego była Sędzią na Sądzie Ostatecznym. Te dwa fakty uważam za największe dowody przemawiające za rzekomą słusznością rastafariańskiej wiary. Jak dla mnie to jednak zdecydowanie za mało, a rachunek prawdopodobieństwa poświadcza, że nawet najbardziej niesamowite przypadki mają się prawo od czasu do czasu zdarzać. ;) (I nie piszę tego po to, by wsadzić kij w mrowisko -- doskonale zdaję sobie sprawę, że forumowi rastafarianie nie zgodzą się co do moich konkluzji i szanuję to.)

Khaes napisał/a:
Krystos był czarny, wszak nawet polscy katolicy to wiedzą . . .

Tak jak polscy katolicy posiadają zarówno wizerunki, na których Pan Jezus jest czarny, jak i takie, na których jest biały, tak samo i Hajle Sellasje posiadał oba ich rodzaje ("czarnych" nie muszę udowadniać, na "białe" dowód poniżej).

Po co tak ideologizować tę kwestię? Czyż to nie Cesarz nauczał, że kolor skóry powinien mieć co najwyżej takie znaczenie jak kolor oczu (czyli drugo- czy nawet trzeciorzędne)?

Maco 
Wyjadacz

Mikael napisał/a:
Podobne wizerunki Chrystusa można znaleĽć na monetach wyemitowanych przez cesarza bizantyjskiego Justyniana II w okresie jego drugiego panowania (VIII wiek). I jeśli chodzi o tę ikonę, i jeśli chodzi o monety -- bardzo to intrygujące. Podobnie jak to, że Hajle Sellasje miał w pałacu fresk, na którym postać podobna do niego była Sędzią na Sądzie Ostatecznym. Te dwa fakty uważam za największe dowody przemawiające za rzekomą słusznością rastafariańskiej wiary.

A oto i sam Selassie na tle owego fresku, na którym siedzi na Tronie, ubrany w królewską szatę i odgania diabelskie hordy w dniu Sądu Ostatecznego - ten, o którym mówicie, że zaprzeczał swojej boskości...

I owe ikony, już raz na tym forum przez Mikaela udostępnione.

Mikael napisał/a:
Jak dla mnie to jednak zdecydowanie za mało, a rachunek prawdopodobieństwa poświadcza, że nawet najbardziej niesamowite przypadki mają się prawo od czasu do czasu zdarzać. ;)

Na szczęście wiara to coś więcej niż rachunek prawdopodobnieństwa. :wink:
A dowodów jest dużo więcej, wystarczy otworzyć oczy... Ale tutaj dyskutujemy o kolorze skóry, więc jak chcemy dyskutować o dowodach, to zainteresowani mogą założyć nowy temat, choć były już takowe (do rrr dołączyło jednak wiele ludzi i taka rozmowa mogłaby być zapewne rozwijająca). :wink:

Mikael napisał/a:
Po co tak ideologizować tę kwestię? Czyż to nie Cesarz nauczał, że kolor skóry powinien mieć co najwyżej takie znaczenie jak kolor oczu (czyli drugo- czy nawet trzeciorzędne)?

Pewnie, że tak - chociaż prawda nie powinna być zakłamywana i Chrystusa powinno się ukazywać takim jakim rzeczywiście jest - to moja opinia na ten temat. :wink:

Jahqb 
Wyjadacz

Wysłany: Sro 16 Maj, 2012   

Panana25 napisał/a:
A moze ktaś wysłać te księgi co są zawarte w Biblii Krola Jakuba?

W Bibli króla Jakuba są te same księdzi, jeśli mowa o innych księgach (niektóre dodane) to mowa o Biblii Króla Selassie I

Rastamari 
Wyjadacz

Maco, może wizerunków Jezusa wgl nie powinniśmy robić? Przecież było to zabronione (mówiliśmy o tym, jako że zdjęcia Selassie to inna sprawa)

Marcin 
Wyjadacz

Panana25 napisał/a:
A moze ktaś wysłać te księgi co są zawarte w Biblii Krola Jakuba? :)

SprawdĽ sobie spis treści jakiejkolwiek Biblii w wydaniu protestanckim bądĽ wpisz hasło "księgi deuterokanoniczne" do googli - ksiąg deuterokanonicznych w KJV nie ma (protestanci uważają je za apokryfy), reszta tak, jak w dowolnej Biblii katolickiej. Warto dodać, że Etiopczycy czytają Pismo św. w "wersji rozszerzonej", tzn. mają księgi deuterokanoniczne i jeszcze trochę innych, które w naszym kręgu kulturowym zwykle nazywa się apokryfami.

Panana25 
Wyjadacz

Jahqb napisał/a:
Panana25 napisał/a:
A moze ktaś wysłać te księgi co są zawarte w Biblii Krola Jakuba?

W Bibli króla Jakuba są te same księdzi, jeśli mowa o innych księgach (niektóre dodane) to mowa o Biblii Króla Selassie I

po prostu pamiętałam, że Khaes gdzieś wstawiał te ksiegi.. Ale to tak nie na temat.

Czyli wychodzi na to, że Jezus był.. Czarny. Tego koloru jak kamień. Tylko może przyrównano ten kolor do odcienia 'mniej pospolitego'? Nie mam teraz jak o tym przeczytać, ale to takie moje myślenie.

Mikael 
Wyjadacz

Marcin napisał/a:
. . . ksiąg deuterokanonicznych w KJV nie ma (protestanci uważają je za apokryfy) . . .

W niektórych wydaniach są (oznaczone jako Apocrypha właśnie): http://www.amazon.com/The...7174870&sr=8-15

Maco 
Wyjadacz

Rastamari napisał/a:
Maco, może wizerunków Jezusa wgl nie powinniśmy robić? Przecież było to zabronione (mówiliśmy o tym, jako że zdjęcia Selassie to inna sprawa)

A czy ja do tego zachęcam?
Nie powinniśmy przed nimi klękać, kłaniać się im, oddawać czci.. I racja - nie powinniśmy tworzyć WIZERUNKÓW. A dla mnie wizerunek to znaczy przedstawienie nie zgodne zbytnio z prawdą, bo jeśli wizerunek jest prawdziwy, to jest to raczej odzwierciedlenie rzeczywistości, za pomocą obrazu/rzeĽby/etc. O ile takie przedmioty (odzwierciedlające prawdę) nie stają się obiektami bałwochwalczego kultu - nie widzę przeszkód w wytwarzaniu ich. :wink:

IdoSk8 
Początkujący

dzisiaj spytałem na lekcji religi mojego katechety czy Jezus był czarny powiedział mi :że różne kultury wierzą w inny kolor skury , że nie jest ważne to jak wyglądał lecz to że nas zbawił . wpełni się zgadzam lecz wierze że jednak był czarny skoro Selassie I jest Chrystusem w królewskim charakterze .

Maco 
Wyjadacz

IdoSk8 napisał/a:
że nie jest ważne to jak wyglądał lecz to że nas zbawił.

Idąc tym tropem, za niedługo będzie się mówić, że to czego Chrystus nauczał też nie jest istotne - jedyną istotną rzeczą jest to, że zbawił. Nie wiem w takim razie po co spisano Ewangelie. :wink:

Kolor skóry nie ma znaczenia - PRAWDA ma. A prawda jest taka, że ciężko rozpoznać w Selassie Chrystusa, wierząc, że Jahszua był białym hipisem o długich, brązowych włosach i niebieskich oczach.

Ja uważam, że istotne jest ukazywanie Chrystusa takim, jakim rzeczywiście jest. :)

Biofeedback 
Wyjadacz

Wszyscy Bogowie są Biali, sorki.
Jak czarnoskóry umiera też jest Biały, hehe

Rastaman1 
Bywalec

Z tego co zauważylem w chrześcijaństwie Jezus jest bialy.Zazwyczaj ten fakt można zauważyć na zwyklych ''świętych'' obrazkach.W Biblii nie wiem,czy kolor skóry Jezusa jest podany?Może jest,ale do tego fragmentu jeszcze nie doszedlem.U rasta jest on czarny objawiający sie jako HIM.Kiedyś nawet slyszalem jaki diabel ma kolor skóry u ludnosci bialej.Jest nim czarny.Zaś u afroamerykaninów jest w kolorze bialym.Nie wiem ile z tego prawdy,ale mam nadzieję,że się z nim nie spotkam.A tak na poważnie to kolor skóry nie jest ważny.Ważne jest to by kochać Jezusa,modlić sie do niego i dostosowywać sie do tego co mówil.Bless.

Cinas 
Stały bywalec

Rastaman1 napisał/a:
W Biblii nie wiem,czy kolor skóry Jezusa jest podany?Może jest,ale do tego fragmentu jeszcze nie doszedlem.
Maco napisał/a:
Apokalipsa podkreśla kolor jego skóry, więc jednak jest to chyba istotne - jak każde słowo w Objawionym Piśmie.

A Zasiadający był podobny z wyglądu do jaspisu i do krwawnika, a tęcza dokoła tronu - podobna z wyglądu do szmaragdu. - Apokalipsa Jana 4,3

hm? : o

Maco 
Wyjadacz

Rastaman1 napisał/a:
Ważne jest to by kochać Jezusa,modlić sie do niego i dostosowywać sie do tego co mówil.

Jak bym był na lekcji religii. Jesteście pewni, że tak ma wyglądać Rastafari? :wink:

Odpowiedz do tematu