FORUM RASTA ROOTS REGGAE
Najbardziej Pozytywna Strona w Sieci

Off-topic - tematy różne, ciekawostki, rozrywka, polityka... - liczba 44

tommatomeiro - Czw 26 Sie, 2010
Temat postu: liczba 44
Witam! :) Ciekawi mnie od dłuższego czasu temat liczby 44 która ponoć występuję w Biblii
(sam jeszcze nie znalazłem) i nadano jej znaczenie liczby mistycznej. Wie ktoś coś więcej na ten temat, np na czym miał by polegać ten mistycyzm, co dokładnie symbolizuje i jak to właściwe rozumieć?

Zbychowiec - Czw 26 Sie, 2010

o Biblii nic mi nie wiadomo, ale za to
wikipedia napisał/a:
* Liczba 44 pojawia się w III części Dziadów, dramatu romantycznego Adama Mickiewicza. W scenie 5, zwanej "Widzeniem księdza Piotra", wymieniona jest dwukrotnie.

Pierwszy fragment:
Patrz! – ha! – to dziecię uszło – rośnie – to obrońca!
Wskrzesiciel narodu,
Z matki obcej; krew jego dawne bohatery,
A imię jego będzie czterdzieści i cztery.

Fragment drugi:
Nad ludy i nad króle podniesiony;
Na trzech stoi koronach, a sam bez korony;
A życie jego – trud trudów,
A tytuł jego – lud ludów;
Z matki obcej, krew jego dawne bohatery,
A imię jego czterdzieści i cztery.

Nie wiadomo co lub kogo miał na myśli Mickiewicz. Literaturoznawcy i czytelnicy od dziesięcioleci próbowali rozwiązać zagadkę liczby 44 w Dziadach. Poświęcono jej niezliczoną ilość artykułów i interpretacji.

Pitol - Czw 26 Sie, 2010

Przypisywano Mickiewiczowi przepowiednie wielkiego zrywu - Powstania WArszawskiego :P

no tak, akurat na to natknąłem się w swoich poszukiwaniach, tyle że sam Mickiewicz nie wie o co mu chodziło z liczbą 44, wiedział w momencie pisania, teraz już nie wie :) . Tak się w każdym razie wypowiedział na ten temat. A w Biblii liczba 44 pojawia się w Apokalipsie i bardzo nie wiele napisano o tym tutaj
http://pl.shvoong.com/soc...C4%99tego-jana/

Miziak - Czw 26 Sie, 2010

Spotkałem się z teorią, że Mickiewicz zapytany wprost co oznacza tajemna liczna 44, miał odpowiedzieć, że podczas pisania Wielkiej Improwizacji był pod takim natłokiem weny, że sam do końca nie wie, skąd owa liczba się wzięła.
Potwierdza to z kolei fakt, że nadinterpretacja czasami potrafi tworzyć niezłe historie/mity, które przechodzą do codziennego życia ;) tyle !

co do tego, że liczba 44 u Mickiewicza nie oznacza nic jestem przekonany, dlatego bardziej interesuje mnie jej występowanie i interpretacja na kartach Biblii
Marcin - Czw 26 Sie, 2010

W Apokalipsie występuje liczba 144 (albo 144000). 12^2=144; 144*1000=144000. Symboliczne jest 12 (liczba doskonała, symbolizuje porządek Boży; stosunkowo często możemy spotkać ją na kartach Biblii), więc 12*12 będzie jeszcze doskonalszą liczbą. Odpowiednie wersy w Apokalipsie św. Jana: 7, 4; 14, 1; 14, 3; 21, 17. Samo 44 w Piśmie Św. nie występuje.
JungleMan - Czw 26 Sie, 2010

tommatomeiro napisał/a:
co do tego, że liczba 44 u Mickiewicza nie oznacza nic jestem przekonany, dlatego bardziej interesuje mnie jej występowanie i interpretacja na kartach Biblii

A to że w Biblii coś występuje to niby jakie ma znaczenie? Przecież Biblia to taka sama mitologia jak grecka, skandynawska czy jakakolwiek inna.

Co do ciekawych liczb natomiast - o wiele ciekawsza moim zdaniem jest liczba 42 (bliskość 44 przypadkowa). Otóż według książki Douglasa Adamsa pt. "Autostopem przez galaktykę" jest ona odpowiedzią na Wielkie Pytanie o Życie, Wszechświat i całą resztę.

wikipedia napisał/a:
Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything (inne tłumaczenie to: Ostateczne Pytanie dotyczące Życia, Wszechświata i Całej Reszty) zostało zadane przez wybitnie inteligentne istoty z innego wymiaru (znane ludziom jako Myszy) wysoce wyrafinowanemu komputerowi, skonstruowanemu wyłącznie na tę okazję: Deep Thought (Głęboka Myśl). Po siedmiu i pół milionach lat skomplikowanych obliczeń Deep Thought udzielił odpowiedzi, dotyczącej Życia, Wszechświata i Całej Reszty.

Brzmiała ona 42.

Więcej - tu: http://pl.wikipedia.org/w...%85_reszt%C4%99

marta82 - Czw 26 Sie, 2010

JungleMan napisał/a:
tommatomeiro napisał/a:

A to że w Biblii coś występuje to niby jakie ma znaczenie? Przecież Biblia to taka sama mitologia jak grecka, skandynawska czy jakakolwiek inna.

Dla ateisty owszem, ale nie dla wierzącego;)

Rasta Janek - Czw 26 Sie, 2010

http://www.youtube.com/watch?v=X4Y-2BRdn4A

Myślę że ten materiał może być pomocny w interpretacji liczby 44. Za szkody na zdrowiu i umyśle nie odpowiadam.

marta82 - Czw 26 Sie, 2010

Rasta Janek, i się wydało czego Ty słuchasz jak nikt nie widzi ;D
zasada - Czw 26 Sie, 2010

OT
JungleMan napisał/a:
Przecież Biblia to taka sama mitologia jak grecka, skandynawska czy jakakolwiek inna.

Niekoniecznie.
Chociaż duża część ST to kompilacja mitologii różnych ludów bliskowschodnich, przefiltrowane przez doświadczenie konkretnego semickiego plemienia (nawet nie jednego - w grę wchodzą minimum dwa) to pomijając moje osobiste przekonania, czy ww fakty (Kosidowski!!!), sama skala oddziaływania jest inna, porównywalna tylko z mitologią Greków i Rzymian - a w sumie przewyższająca ją zdecydowanie.
Pozdrawiam.

Herbs - Pią 27 Sie, 2010

przewyzszajaca?w jakim punkcie?
a moze egipt=dlugosc,wiara,potęga.

o liczbie 44 nic nie wiem.

zasada - Pią 27 Sie, 2010

Herbs napisał/a:
w jakim punkcie

Pisałem o skali oddziaływania.

JungleMan - Sob 28 Sie, 2010

zasada napisał/a:
Pisałem o skali oddziaływania.

Nazwałbym to raczej skalą manipulacji. Oczywiście, nie ze strony Biblii a przedstawicieli mafii watykańskiej, która to sobie Biblię zawłaszczyła, zmieniając ją jak im tylko było wygodniej w danym momencie.
Przypuszczam, ze współczesna książka znana pod tytułem Biblia, z oryginałem ma bardzo niewiele wspólnego.

tommatomeiro - Nie 29 Sie, 2010

jeżeli w Biblii faktycznie liczba 44 nie występuje, to nie mam chyba co zawracać sobie nią głowy, bo we wszelkie jej znaczenia przypisywane w numerologii czy wizjach Mickiewicza nie dam się nabrać :)

Cytat:
Przypuszczam, ze współczesna książka znana pod tytułem Biblia, z oryginałem ma bardzo niewiele wspólnego.

istniało wgl coś takiego jak oryginał Biblii? nie wydaję mi się, w końcu nikt nie usiadł i nie psiał jej strona po stronie a potem ktoś z watykańskiej mafii nie dopadł się do niej i nie pozmieniał tekstu tak jak mu się podobało :wink:

Japi - Nie 29 Sie, 2010

jeżeli chodzi o oryginalność Biblii toJungleMan, może mieć racje. I nie chodzi tu nawet o świadome zmienianie jej treść, chodĽ też mogło mieć miejsce ale raczej o błędną interpretacje duchownych. Nie jest tajemnicą że za czasów średniowiecznych duchowni wykorzystywali naiwność ludzi i sprawowali nad nimi władzę, wystarczyło że postraszyli jakąś klątwą lub potępieniem w co ludzi wierzyli. Mogli oni po prostu tak wygłaszać losy spisane w Biblii aby czerpać z tego jak największe korzyści.Po paru dziesięcioleciach mogło dojść do taki metamorfoz i przeinaczeń przypowieści Biblijnych że aż strach pomyśleć.
Zbychowiec - Nie 29 Sie, 2010

Cytat:
Nazwałbym to raczej skalą manipulacji. Oczywiście, nie ze strony Biblii a przedstawicieli mafii watykańskiej, która to sobie Biblię zawłaszczyła, zmieniając ją jak im tylko było wygodniej w danym momencie.

znaleziska archeologiczne z pierwszych lat chrześcijaństwa nie potwierdzają raczej takiej tezy ;)
a poza tym to nie o tym temat

mloda - Czw 16 Wrz, 2010

nazwa zespołu Kaliber44, od niedawna ciekawi mi czy 44 w tym przypadku ma tylko oznaczć rozmiar czy też ma jakieś inne znaczenie.
szczepan - Czw 16 Wrz, 2010

Magik miał zajawkę na Dziady Mickiewicza i stąd ta liczba w nazwie. Z resztą na pierwszej płycie Kalibra jest wiele nawiązywań do Dziadów, jeśli jej słuchałaś to się dziwię, że tego nie wyłapałaś. :wink:
GrasOne - Czw 16 Wrz, 2010

szczepan napisał/a:
Magik miał zajawkę na Dziady Mickiewicza i stąd ta liczba w nazwie. Z resztą na pierwszej płycie Kalibra jest wiele nawiązywań do Dziadów, jeśli jej słuchałaś to się dziwię, że tego nie wyłapałaś. :wink:

Tego nie wiedziałem, skąd masz takie informacje :?:

mloda - Czw 16 Wrz, 2010

Od wujka google :P. Nie miałam okazji jeszcze przesłuchać całego krążka, ale przymierzam się ;)
Herbs - Pią 17 Wrz, 2010

księga tajemnicza prolog?
toz to klasyk moje pierwsze odsluchania tego za malolata polegaly na calkowitym nierozumieniu tego co oni tam spiewaja. :-D

mloda - Sob 18 Wrz, 2010

Herbs, znam wiele kawałków ich kawałków, wczoraj zaczęłam słuchać płytę. Ej, jestem małolatem-mam czas! ;)
szczepan - Sob 18 Wrz, 2010

GrasOne napisał/a:
szczepan napisał/a:

Tego nie wiedziałem, skąd masz takie informacje :?:

niegdyś miałem bzika na punkcie kalibra, obejrzałem wszystkie wywiady, przeczytałem wszystkie wywiady, znam na pamięć każdy kawałek, znam wszystkie posty w Internecie na ich temat, kilka razy była mowa o 'Dziadach'. :wink:

'Czterdzieści i Czterej mej Pani rycerze?' - fragment kawałka 'zakon marii'.

Biofeedback - Pią 08 Paź, 2010

Tak to liczba mistyczna. 40 symbolizuję Mesjasza, mistyczną podróż na Pustyni (nazwijmy Eremita). 4 to liczba materii i liczba Władcy ale i miłosierdzia Bożego. Spójnik też jest ważny, to połączenie ( i to 9) czyli Prawda.
izohelia - Pon 11 Paź, 2010

wikipedia napisał/a:
* Liczba 44 pojawia się w III części Dziadów, dramatu romantycznego Adama Mickiewicza. W scenie 5, zwanej "Widzeniem księdza Piotra", wymieniona jest dwukrotnie.

właśnie z Mickiewiczem mi się ta liczba skojarzyła..

Biofeedback - Czw 14 Paź, 2010

izohelia napisał/a:
wikipedia napisał/a:

To dobrze się skojarzyło. Mickiewicz sam nie wiedział o co chosi. Opium i marichuana.

NAHUM - Czw 14 Paź, 2010

Biofeedback napisał/a:
Tak to liczba mistyczna. 40 symbolizuję Mesjasza, mistyczną podróż na Pustyni (nazwijmy Eremita). 4 to liczba materii i liczba Władcy ale i miłosierdzia Bożego. Spójnik też jest ważny, to połączenie

izohelia napisał/a:
wikipedia napisał/a:

Posumowując wasze dwie wypowiedzi wypowiem się , iż wtedy Mickiewicz miał myśl jakoby Polska była Chrystusem narodów odkupicielem win za to co ją spotyka przypomnijmy , że akcja książki to zabory.