FORUM RASTA ROOTS REGGAE
Najbardziej Pozytywna Strona w Sieci

Rastafari i Wiara - ?li Żydzi??

SensiRastaf - Wto 15 Maj, 2012
Temat postu: ?li Żydzi??
Ostatnio zastanawiam się nad Żydami.
Cytaty z Talmudu:
„Nie zezwala się na litowanie się nad nimi, bowiem jest napisane: „Nie będziesz miał nad nimi litości” (Pwt., VII, 2). Przeto jeśli ktoś widzi akuma (bałwochwalcę), któremu grozi niebezpieczeństwo, lub który tonie, niech nie spieszy mu na ratunek. Jeśli widzi go w obliczu groĽby śmierci, niechaj nie wydziera go [z paszczy] śmierci. Jednak nie jest czymś sprawiedliwym własnoręcznie zabicie go, wrzucenie go do studni lub postąpienie z nim w inny sposób – chyba, że prowadzi z nami wojnę”.

“Odbierz życie klifothom (=chrześcijanom) I zabij ich; będzie to miłe w oczach Najwyższego – jak ktoś, kto składa ofiarę z kadzidła”.

"Nawet najlepszy z gojów (niewiernych, bydląt, zwierząt) powinien zostać zabity”.

Tych cytatów nie trzeba interpretować ani wyjaśniać. Czy żydzi rzeczywiście są tak wrogo nastawieni do świata??

Czytając Cytaty z Talmudu zaczynam trochę rozumieć antysemitów. Chociaż uważam że nie wolno oceniać ogołu tylko jednostki.

Maco - Wto 15 Maj, 2012

Zawsze przy takich pytaniach, przytaczam słowa Jahszuy (powiedziane o fałszywych prorokach, ale logicznie zgodne z każdym tego typu zagadnieniem):

Po owocach ich poznacie. Każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. - Ewangelia Mateusza, Rozdział 7.

Żydzi spisali wiele istotnych ksiąg, stworzyli jedną z pierwszych religii monoteistycznych i "powołali do życia" liczne duchowe szkoły. Mają ciekawą kulturę. W średniowieczu cierpieli prześladowania chrześcijan, w XX wieku Holocaust. Sam, szczerze mówiąc nie słyszałem (np. w mediach) o Żydzie-terroryście - wręcz przeciwnie, Żydzi zawsze przedstawiani są jako ludzie cierpiący. Wiem w jaki sposób media potrafią manipulować, wiem jednak też, że gdyby często zdarzały się przypadki wybryków "agresywnych Żydów", wielu ludziom w mediach zależałoby na tym, żeby te informacje rozpowszechniać - Polska, z mojej perspektywy, jest obecnie krajem sporego antysemityzmu, tkwiącego przede wszystkim w ludzkiej mentalności.

Nie można uogólniać, nie można spytać "jacy są Żydzi?". Można zastanowić się jakie nauki mają Żydzi. Dobrze, że ktoś podejmuje taki temat, bo to istotne. W Biblii też można znaleĽć wiele takich fragmentów, jak ten tutaj, który przytoczyłeś z Talmudu. W Piśmie wielokrotnie sam Jahwe nakłania Żydów do walki. Dawid zabija Goliata z Imieniem Jahwe na ustach. Samson burzy dom książąt filistyńskich, po prośbie o siłę do Boga.

I przeciwnie; sądzę że cytaty, które przytoczyłeś trzeba wyjaśniać.

W pierwszym i trzecim mowa o bałwochwalcach, których sam Jahwe skazuje w Biblii na śmierć. Izraelici toczący z nimi wojny, nie śpieszą się do ratowania ich - to mnie jakoś nie dziwi.

Drugi dotyczy chrześcijan, przez których Żydzi wiele ucierpieli. Zabijanie siebie nawzajem, to nie rozwiązanie konfliktu, ale w imię honoru, w imię swoich ludzi, Żydzi nakłaniali się - zgodnie z tym cytatem - do czynienia tego. Nie różnią się tu od wielu innych ludzi na Ziemi, reprezentantów najróżniejszych kolorów skóry czy flagi, religii bądĽ filozofii, którzy nie raz z dużo bardziej przyziemnych powodów sięgali po karabin.

embe - Wto 15 Maj, 2012
Temat postu: Re: ?li Żydzi??
SensiRastaf napisał/a:
Ostatnio zastanawiam się nad Żydami.
Cytaty z Talmudu:....

Masz Talmud i go cytujesz, czy znajdujesz gdzieś po internecie?

Czytałem kiedyś obszerne opracowanie na ten temat i tam jakiś rabi odrzucał te wszelakie oskarżenia jako podbarwione, niewiele pamiętam, dlatego pytam, czy cytujesz Talmud, czy katolickorasistowskie strony internetowe.

SensiRastaf - Sro 16 Maj, 2012

Oczywiście że strony internetowe:D Nie mam dostępu do talmudu, dlatego staram sie dowiedzieć czy są to oszczerstwa czy żydzi naprawdę mają nakaz nienawidzenia innych.
Biofeedback - Sro 16 Maj, 2012

To nie jest Talmud, owszem Interpretacja Tory jest kontrowersyjna, zalicza się do Jej ucieleśnienia nijaki Adolf Hitler.
karoolcio - Nie 20 Maj, 2012

Maco napisał/a:

Żydzi spisali wiele istotnych ksiąg, stworzyli jedną z pierwszych religii monoteistycznych

narzucenie innym swoich "wizji"

Maco napisał/a:

Sam, szczerze mówiąc nie słyszałem (np. w mediach) o Żydzie-terroryście - wręcz przeciwnie, Żydzi zawsze przedstawiani są jako ludzie cierpiący..

a o USrAelu nie słyszałeś? o ich smiesznych i wypaczonych powodach do atakow terorystycznych? O WTC także nie?

No tak oni tylko potrafią robić z siebie ofiary i jak to nie są prześladowani przez wszystkich... taki naród który myśli że jest ponad wszystkimi innymi

goodvibestyla - Nie 20 Maj, 2012

Nie naród a poszczególne jednostki...myślisz że wszyscy Żydzi są Ľli ? Nie wszyscy też uznają syjonizm.Nikt tu nie wspomniał o ruchu Neturei Karta,(wg nich zgodnie z Talmudem zabronione jest zakładanie państwa żydowskiego przed nadejściem Mesjasza, atakowanie innych narodów, żydom nie wolno poniżać, ranić ani zabijać) co ciekawsze ten ruch nie utrzymuję jakiegokolwiek kontaktu z państwem Izrael,i chcą oni zwrócić ziemie Arabom którzy są jej prawowitymi właścicielami.
embe - Nie 20 Maj, 2012

karoolcio napisał/a:
...a o USrAelu nie słyszałeś? o ich smiesznych i wypaczonych powodach do atakow terorystycznych? O WTC także nie?

No tak oni tylko potrafią robić z siebie ofiary i jak to nie są prześladowani przez wszystkich... taki naród który myśli że jest ponad wszystkimi innymi

Jacy ONI.
Jest powszechnie wiadome, że to Polacy są Narodem Wybranym, prawdziwym Izraelem.

karoolcio - Nie 20 Maj, 2012

embe napisał/a:

Jest powszechnie wiadome, że to Polacy są Narodem Wybranym, prawdziwym Izraelem.
no coś tam słyszałem o wybrańcach... tylko czego lub kogo
Panana25 - Pon 21 Maj, 2012

karoolcio napisał/a:
embe napisał/a:

no coś tam słyszałem o wybrańcach... tylko czego lub kogo

Mi się to coś kojarzy z Potopem.

Biofeedback - Pon 21 Maj, 2012

goodvibestyla napisał/a:
wg nich zgodnie z Talmudem zabronione jest zakładanie państwa żydowskiego przed nadejściem Mesjasza

Jeszcze nie nadszedł wg Talmudu?, myślałem że to było 2000 lat temu.

goodvibestyla - Pon 21 Maj, 2012

Żydzi mesjanistyczni uznają Jezusa za Mesjasza i Syna Bożego.Większość rabinów uważa ich za zdrajców judaizmu.

A co do narodu wybranego --> http://fakty.interia.pl/c...olske,851539,18

Biofeedback - Pon 21 Maj, 2012

goodvibestyla napisał/a:
Żydzi mesjanistyczni uznają Jezusa za Mesjasza i Syna Bożego.Większość rabinów uważa ich za zdrajców judaizmu.

No tak, dziwnie ale fajnie.

goodvibestyla - Pon 21 Maj, 2012

Biofeedback napisał/a:
goodvibestyla napisał/a:

No tak, dziwnie ale fajnie.

Dziwnie ? przecież nie tylko tutaj są takie podziały.Wystarczy spojrzeć chociażby na samo chrześcijaństwo.

goodvibestyla - Sro 23 Maj, 2012

Znalazłem ciekawy artykuł o naszym rodaku który żył 7 lat w Izraelu.
http://www.zyciepabianic....-w-izraelu.html

Radziecki - Sro 23 Maj, 2012

Biofeedback napisał/a:
Jeszcze nie nadszedł wg Talmudu?, myślałem że to było 2000 lat temu.

Ano nie nadszedł. Żydzi czekają już od przeszło 5700 lat, czyli, według ichniej reguły, od początku świata.

Karolo - Czw 24 Maj, 2012

Moim zdaniem żydzi nie mają łatwo. Co chwila słychać jakieś suche teksty o nich w stylu: "Gazu, gazu". Ciekawe czy ludziom, którzy się z nich śmieją byłoby miło patrzeć jak faszyści znęcają się np. nad ich dziećmi, rodziną.

Poniekąd żydzi troszkę sami dolewają oliwy do ognia, ponieważ co niektórzy z nich uważają się za naród wybrany, co w niektórych wzbudza zazdrość, złość, a każdy wie do czego to zazwyczaj prowadzi :)

IdoSk8 - Czw 24 Maj, 2012

racja moje zdanie na temat żydów jest obojętne lecz wkurzają mnie teksty o żydach . żyd też jest człowiekiem i nie należy ich obrażać .
Simonu - Czw 24 Maj, 2012

Ja natomiast jestem całkowicie pozytywnie do nich nastawiony, wiadomo że w każdym społeczeństwie znajdzie się jakieś diabelskie nasienie za przeproszeniem, ale proszę państwa nie dajmy się zwariować - przez stereotypy jak wyrachowanie Żydów, brud, złodziejstwo i inne bzdety, pogrąża się nie ich, ale samego siebie.
Tak samo żarty na temat Holocaustu, a już teksty w stylu: "Holocaustu nie było" które ostatnio w mediach są dość popularne to jakaś paranoja - negacja tego potwornego wydarzenia jest karalna, ale oczywiście posiadając plik banknotów i full książeczkę kontaktową można sobie pozwolić na takie dywagacje.

Wszystko zawarte w Talmudzie, nie powinno być odczytywane dosłownie podobnie sprawa ma się z Biblią. Sam przeczytałem Pismo Św. 3 razy plus wciąż fragmentarycznie to robię i gdybym każde słowo w niej zawarte brał dosłownie, nie zastanawiał się nad sensem zdania i nie łączył go z resztą informacji zawartych w Księdze to dawno bym odszedł od wiary, lub postępował tak jak to jest nakazane czyli wręcz czasami sadystycznie.
Trzeba pamiętać że Żydzi mają swoje prawo, mają Talmud - ale nie czytają go jak byle czasopisma, ale towarzyszy temu specjalny rytuał i zanim wyjdą na ulicę i zaczną mordować "najlepszych z gojów" etc. to kontemplują nad tekstem by go zrozumieć i się do niego odpowiednio odnieść przy kolejnej lekturze.
Myślę, że każdy rozumny człowiek wie, że nie ma społeczności idealnej, ale skreślanie całego narodu ze względu na jakieś wyjątki nie jest raczej uczciwe, a tym bardziej etyczne.
Pozdrawiam ;)

Radziecki - Czw 24 Maj, 2012

Simonu napisał/a:
Trzeba pamiętać że Żydzi mają swoje prawo, mają Talmud - ale nie czytają go jak byle czasopisma, ale towarzyszy temu specjalny rytuał i zanim wyjdą na ulicę i zaczną mordować "najlepszych z gojów" etc. to kontemplują nad tekstem by go zrozumieć i się do niego odpowiednio odnieść przy kolejnej lekturze.

Myślę, że każdy rozumny człowiek wie, że nie ma społeczności idealnej, ale skreślanie całego narodu ze względu na jakieś wyjątki nie jest raczej uczciwe, a tym bardziej etyczne.

Tak, w kwestii wyjaśnienia, to, czy przypadkiem Talmud nie jest zbiorem praw?

Nie ma społeczności idealnej, dlatego w każdej znajdą się takie grupy, które religijne nakazy wykonują bez tej refleksji.

embe - Pią 25 Maj, 2012

Radziecki napisał/a:
Tak, w kwestii wyjaśnienia, to, czy przypadkiem Talmud nie jest zbiorem praw?

Zbiorem interpretacji biblijnych praw.

Simonu - Pią 25 Maj, 2012

No tak, z tymże nie do końca Talmud jest swego rodzaju wskazówkami/komentarzami do Tory - można to nazwać swego rodzaju zbiorem praw, no ale nie wydaje mi się żeby to akurat miało znaczenie w naszej "dyskusji".
A tak jeszcze gwoli wyjaśnienia to miałem na myśli coś w stylu:
"Mają swoje prawo, mają Talmud" na zasadzie "Mają swoje państwo, mają Izrael" - gdyby faktycznie się okazało że Talmud to jakby zbiór praw - wszystko i tak należy od interpretacji, bo czy to w Torze, czy to przez ów Talmud stara się zrozumieć tekst i tak należy nad tym chwilę pomyśleć i przeanalizować sytuację, żeby nie popełnić właśnie jakiejś gafy :)

embe - Pią 25 Maj, 2012

Simonu napisał/a:
..."Mają swoje prawo, mają Talmud" na zasadzie "Mają swoje państwo, mają Izrael" ...

Uchwyciłeś chyba sens biblijnego pojęcia Narodu, tak mi się wydaje. Nie ma naród bowiem nic wspólnego z państwem, terytorium, a raczej z Prawem, które postępowanie tego narodu reguluje. Tak mi się wydaje.

Co do Talmudu - tak masz rację, to zbiór komentarzy, interpretacji i opowieści, kręcą się wszystkie wokół Tory

Simonu - Sob 26 Maj, 2012

No na siłę powiedzmy że tak, ale to miał być po prostu przykład innego zdania - o co mi chodziło wcześniej ;)
Izrael jako naród owszem, jak wiadomo Judaizm to religia państwowa - teoretycznie.